BC Week: Women's Events Past Winners

Page Navigation:

         Novice Singles

         Pairs

         Triples

         Fours

WOMEN'S SINGLES -

Churchill Trophy

Discontinued in 2004

 2003    Cathy Jeanes  North Vancouver

 2002    Cathy Jeanes  North Vancouver

 2001    Mary Ann Beath West Point Grey

 2000    Josephine Lee  New Westminster

 1999    Sheila Buttar Vancouver South

 1998     Isobel Houston  North Vancouver

 1997     Christine Soukoroff  Vancouver South

 1996     Selina Jarvis  Granville Park

 

WOMEN'S NOVICE SINGLES -

Chambers Trophy

Discontinued in 2000

 1998    P. Koehler 

 1997     Cecile Adams   North Vancouver

 1996     C. Hobson 
 

WOMAN BOWLER(S) of the WEEK

2018     Sarina Mak, Anita Lee, Rainbow Lung (3 way tie)

2017     Frances Lee, Gigi Chan and Rose Tsin (3 way tie)

2016     Anita Lee   Richmond

2015     Sharon Baldwin White Rock

2014     Nell Smitheringale North Vancouver

2013     Jenny Siu  North Vancouver

2012     Bonnie Smith & Jenny Siu  North Vancouver

2011      Myrle Lawrence, Gale Pilkington, Nell Smitheringale (tie) North Van

2009 - 2010  unavailable

2008    Nell Smitheringale North Vancouver

2005 - 2007  unavailable  

2004   Mary Hargreaves   Tsawwassen

2003    On Kow Au   Richmond

2002    On Kow Au  Richmond & Josephine Lee   New Westminster

2001     Barb Gandy   North Vancouver

2000    Alice Duncalf   Vancouver South

1999     Sheila Buttar  Vancouver South

1998     Isobel Houston  North Vancouver

1997     Norma Bourne  Granville Park

1996     Marlene Cleutinx  Winnipeg
 

 

Women's Pairs - Western Mutual Trophy

 

 2018   Josephine Lee, Sarina Mak  New Westminster

 2017    Marie Taylor, Zoe Chan New Westminster

 2016   Josephine Lee, Sarina Mak  New Westminster

 2015    Josephine Lee, Sarina Mak  New Westminster

 2014    Constance Desjardins, Nancy Leung  New Westminster

 2013    Constance Desjardins, Nancy Leung  New Westminster

 2012    Shella Holt, Rita Patterson Granville Park

 2011    Sydney Hope, Myrle Lawrence North Vancouver

 2010   Lorraine Choi, Sandy Yau Richmond

 2009  

 2008   Barbara Gandy, Marjorie Mitchell North Vancouver

 2005 - 2007  results unavailable  

 2004   Pat Aarvold, Barbara Gandy North Vancouver

 2003   Alice Duncalf Vancouver South, Micky Dekker White Rock

 2002   On Kow Au Richmond, Josephine Lee  New Westminster

 2001    Pat Aarvold, Barb Gandy North Vancouver

 2000   Helen Lam, Shirley Lai Granville Park

 1999   Pat Aarvold, Barb Gandy North Vancouver

 1998   Isobel Houston, Helen Galan North Vancouver

 1997   Terry Delaney, Jean Elder SP, West Point Grey 

 1996   Marlene Cleutinx, Audrey Schmidt Winnipeg

 1976   Dorothy Macey, Mary Meaney Vancouver South

 1975    N. Sutherland, E. Jones Terminal City

 1974   R. Devlin, N. Hunter North Vancouver

 1973    Pat Horrocks, Ruby Middleshurst Stanley Park

 1972    N. Hunter, N. Hullah North Vancouver

 1971    I. Ole, C. Folkins Powell River / California

 1970   G. Sutherland, G. Foreman Terminal City

 1969   E. Lovell, D. Caffyn Stanley Park

 1968    J. Williams, M Lindsay Ladner

 1967   B. Crick, S. Buttar New Westminster

 1966   G. Robson, D. Green Oak Bay

 1965   G. Bagley, C. Donevan Terminal City

 1964   G. Sutherland, J. Foreman Terminal City

 1963   W. H. Ashcroft, S. Kelleway Dunbar

 1962   E. Rodgers, E. Littler Burnaby

 1961    N. McDonald, C. Folkins Arroyo Seco, Calif

 1960   E. Winship, C. Rumball Hastings Community

 1959    R Rowell, EW. Adams  Grandview

 1958    N. McDonald, C. Folkins Arroyo Seco, Calif

 1957    E. Beatty, H. Kingscote West Point Grey

 1956    H. Kingscote, C. Brackenridge West Point Grey

 1955    P. Falkner, S. Bennett West Vancouver

 1954    J. Robertson, J. Foreman Grandview

 1953    D. Belshaw, F. Dolley New Westminster

 1952    J. Berry, J. Galbraith Hastings Community 

 1951    H. Hullah, H. Hunter North Vancouver

 1950   W. Kenmare, L.W. McCready  North Van

 1949   H. R. White, W. Hamilton Kerrisdale

 1948   not played 

 1947   B. Anderton, T. Trew Mount Pleasant

 1946   C. Payton, C.C. Donevan Mount Pleasant

 1945   Wm. Young, J. Whyte Kerrisdale

 1944   not played 

 1943   F. Garlick, C.B. LeRoy Bellingham U.S.A.

 1942   R. Gilfillan, L. McCready North Vancouver

 1941   E. Barraclough, J Whyte Kerrisdale

WOMEN'S TRIPLES - Graham Trophy

 2018   Karen Rees, Jocelyn Henderson, Marilyn Rich North Van

 2017   Josephine Lee, Stephanie Vezina, Sarina Mak

 2016   Jenny Siu, Shirley Lai, Anita Lee

 2015   Helen Brinton Mann Park Carol Reynolds,

             Sharon Baldwin White Rock

 2014   Nell Smitheringale, Bonnie Smith, Rae Sovensen North Van

 2013    Karen Rees, Jocelyn Henderson, Lynn Owen North Van

 2012    Nell Smitheringale, Arlene McGinn, Bonnie Smith North Van

 2011     Nell Smitheringale, Anne Jackson, Gale Pilkington North Van

 2009- 2010  results unavailable

 2008   Nell Smitheringale, Arlene McGinn, Bonnie Smith North Van

 2000-2007  results unavailable

 1999   not held 

 1985    Dorothy Macey, Mary Meaney, M. Veitch Vancouver South

 1984   Peggy Clarkson, Kate Summers, M. Lapp Dunbar

 1983    Peggy Clarkson, Kate Summers, M. Lapp Dunbar

 1982    Mary Meaney, E. Walker, D. McDonald Vancouver South

 1981     Mary Meaney, E. Walker, Doreen Jarvie Vancouver South

 1980    Sheila Buttar, Greta. Gaubinger, Adele. Cittone Stanley Park

 1979    Mary Meaney, E. Walker, Doreen Jarvie Vancouver South

 1978    Sheila Buttar, Adele Cittone, Greta Gaubinger Stanley Park

 1977    M. Porter, M. Whidder, E. Ashley Dunbar

 1976    B. Donohoe, S. Larochelle, Kathy Finch Vancouver South

 1975    Nell Hunter, M. Kenware, R. Devlin North Vancouver

 1974    Mary Meaney, Dorothy Macey, Ethel Jones Vancouver South

 1973    Muriel Holness, P. Davies, M. Pollitt North Vancouver

 1972    Elsie Craig, J. Henderson, D. Caffyn Stanley Park

 1971    Dorothy Foreman, M. Sutherland, L. Howse Terminal City

 1970   A.T. Speedie, A. Clark, W. Frederick Kerrisdale

 1969   I. Armstrong, I. Donaldson, W. Kinnis 

 1968   E. Coulter, N. Bagley, P. Cormack Terminal City

 1966   Nell Hunter, N. Hullah, Muriel Holness North Vancouver

 1964   Dorothy Foreman, G. Sutherland, Lucy Howse Terminal City

 1963    Nell Hunter, N. Hullah, P. Mitchell North Vancouver

 1962    D. Caffyn, D. Belshaw, S. Buttar New Westminster

 1961    C. Donovan, G. Bagley, T. Teevan Terminal City

 1960   N. Adkins, G. Fuller, E. Claybon Dunbar

 1959    C. Folkins, N. MacDonald, B. Stead Arroyo Seco LBC

 1958   T. Dodgson, R.G. Consterdine, D. Webster Terminal City

 1957    D. Caffyn, D. Belshaw, G. Coutu New Westminster

 1956    N. Hunter, N. Hullah, R. Woodward North Vancouver

 1955     S. Caffyn, D. Belshaw, G. Coutu New Westminster

WOMEN'S FOURS - Kitsilano Men's Trophy

 2018    Rainbow Lung, Anita Lee, Gigi Chan, Cary Ip  Richmond

 2017    Shella Holt, Wendy Hai, Rita Patterson, Winnie Yuen

 2016    Rainbow Lung, Anita Lee, Gigi Chan, Cary Ip  Richmond

 2015     Helen Auyeung, Susan Shea, Linda Mg, Theresa Tang Richmond

 2014    Nell Smitheringale, Arlene McGinn, Elvina Stewart, Mary Ellis North Van

 2013     Arlene McGinn, Nell Smitheringale, Mary Ellis, Elvina Stewart North Van

 2012     Anne Jackson, Jenny Siu, Marie Murray, Joan Bearisto North Van

 2011     Nancy Speers, Peg McIsaac, Bev Cutler, Nannely Lawson North Van

 2010    Lorraine Choi, Sandy Yau, Shirley Choi, Frieda So Richmond

 2009    results unavailable

 2008   Arlene McGinn,  Nell Smitheringale, Corine Brost, Joyce Page North Van

 2005-2007  results unavailable

 2004   Marlene Cleutinx, Leanne Chinery, Diane Fulton, Katie Chinery
 2003    Robin Forrest Stanley Park, Diane Fulton, Joan Baker,

              Marj Mitchell Van South

 2002   On Kow Au Richmond, Helen Lam, Shirley Lai Granville Park,

              Josephine Lee New Westminster

 2001    Isobel Houston, Mae Humphreys, S. Payne, Joan MacLeod North Van

 2000   Alice Duncalf, Dorothy Macey Van South, Eleanor Bolton North Van,
              Joyce Schisler 
Vancouver South

 1999    C. Schewaga, Mae Humphreys, Helen Galan, Joan McLeod North Van

 1998    Melva Tunmore, Barb Nagle, M. Sparks, Sydney Hope North Van 

 1997    Jesse Martin, Sylvia Broomhall, Juanita Tucker Vancouver South

              Phyllis Crane West Vancouver

 1996    Marlene Cleutinx Winnipeg, Selina Jarvis Granville Park,

             Audrey Schmidt Winnipeg, Beryl Harrington White Rock

 
 
 
2019 C Vancouver & District Bowls Association, British Columbia, Canada